CERTYFIKAT AOC

Certyfikat AOC 2015  strona tytułowa

Systematycznie odnawiamy nasz certyfikat AOC na przewóz pasażerów balonami. To jego najaktualniejsza wersja.

 

Certyfikat AOC to bardzo ważny dokument. Loty balonem w Polsce i w większości krajów świata zawsze były traktowane jako działalność lotnicza i w związku z tym zawsze podlegały nadzorowi państwowemu. Obecnie, wbrew temu co twierdzi czasem nasza konkurencja, posiadanie certyfikatu AOC przez każdą firmę organizującą komercyjne loty balonem jest OBOWIĄZKOWE. Za brak certyfikatu AOC grożą firmie wysokie kary finansowe, poza tym loty pasażerskie balonem bez ważnego certyfikatu AOC są nieubezpieczone!

Certyfikat Przewoźnika Lotniczego upoważniający do odpłatnego przewozu pasażerów zgodnie z wymogami Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), został wydany naszej firmie po raz pierwszy 6 kwietnia 2011. Był to także przy okazji jeden z pierwszych tego typu certyfikatów w Europie dla firmy organizującej loty balonem. Przepisy wg których posiadanie takiego certyfikatu jest niezbędne dla każdej lotniczej działalności gospodarczej zaczęły obowiązywać w całej Unii po 29 września 2009. W Polsce do roku 2010 część firm balonowych łącznie z naszą posiadała stare Świadectwa Kwalifikacji i inne zastępcze dokumenty, ale w 2011 roku wszystkie one straciły ważność. Niestety do dzisiaj, mimo od dawna obowiązującego prawa niewielu firmom udało się spełnić nowe bardzo ostre wymagania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa lotniczego. Najczęściej powodem jest przestarzały i mocno wyeksploatowany sprzęt oraz brak zaplecza technicznego o odpowiednim standardzie. Czasem niestety brak certyfikatu jest też wynikiem arogancji i kompletnego nieposzanowania obowiązującego prawa przez właścicieli "firm" balonowych, którzy wykorzystując niską skuteczność w ściganiu tego typu przestępstw próbują robić lotniczy biznes oszczędzając min na bezpieczeństwie swoich klientów. Ot, taka nasza polska przypadłość...

 

ULC OSTRZEGA PRZED NIELEGALNYMI LOTAMI

O konsekwencjach grożących za organizowanie lotów z pasażerami bez AOC można przeczytać na oficjalnej stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

PIERWSZY W POLSCE CERTYFIKAT AOC DLA FIRMY BALONOWEJ

Oficjalny komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wydaniu pierwszego w Polsce certyfikatu dla firmy balonowej. Przed długi czas byliśmy jedyną (poza oczywiście platformą widokową Hi Flyer) legalnie działającą firmą w tej branży. Oczywiście cały czas działamy pod nadzorem ULC i systematycznie odnawiamy nasz certyfikat.

Żądaj zawsze okazania aktualnego certyfikatu AOC. Większość firm balonowych go obecnie nie posiada i w związku z tym działa całkowicie nielegalnie! Loty pasażerskie bez ważnego certyfikatu AOC są nieubezpieczone oraz objęte niewłaściwą stawką podatku VAT!

Jeżeli właściciel firmy lub jej pracownik będzie ociągał się z przedstawieniem tego konkretnego dokumentu, twierdził, że "jest w trakcie załatwiania", przedstawiał w zamian licencje pilotów lub inne "pozwolenia" to znak, że z jakiegoś ważnego powodu taki certyfikat nie został mu wydany i próbuje on zbagatelizować ten fakt lub odwrócić od niego uwagę.

Legalność każdej firmy balonowej można bardzo łatwo zweryfikować kontaktując się po prostu z Urzędem Lotnictwa Cywilnego:

Departament Operacyjno - Lotniczy: Sekretariat
tel.: 022 520 72 73, 022 520 72 06, fax 520 72 24; lol@ulc.gov.pl

Departament Operacyjno-Lotniczy Dyrektor: dr inż. Albert Ortyl
tel.: 022 520 72 73, 022 520 72 06, fax 520 72 24; lol@ulc.gov.pl

 

 

Certyfikat AOC w pliku pdf Zobacz lub ściągnij pełną wersję naszego certyfikatu AOC w pliku pdf