Duży może więcej!

IZEN

W lipcu 2017 udało nam się po wielu miesiącach przygotowań wdrożyć do naszej floty duży 12 osobowy balon pasażerski. Obecnie jest to najnowocześniejszy balon w Polsce. Jest wyposażony w potrójny, najnowszej generacji palnik Ignis o mocy 9MW, dwoje drzwi, podwyższone burty oraz 4 przedziały dla pasażerów i 1 osobny dla pilota. Powłoka posiada system szybkiego wypuszczenia powietrza Smart Vent, dwa wentyle do obracania w celu bezpiecznego ustawienia kosza do lądowania i podwójny Nomex w rejonie zasięgu płomieni palników. Górna część powłoki balonu wykonana została z tkaniny typu Hyperlast o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie. Rozwiązania techniczne które zostały zastosowane w tym statku powietrznym spełniają najnowsze standardy europejskie związane z bezpieczeństwem i komfortem przewożonych pasażerów.
producentem balonu jest oczywiście, tak jak i wszystkich pozostałych 4 balonów naszej floty, firma KUBICEK BALLOONS z Brna.

Dla bardziej zainteresowanych, trochę ogólnych danych technicznych tego nietypowego statku powietrznego: Pojemność powłoki balonu - 7.000 m3. Wysokość balonu: 27 m, Średnica 20 m, Waga powłoki - 250 kg, Masa pustego balonu ok. 900 kg, Masa startowa 1980 kg.

Maksymalna ilość osób która teoretycznie może lecieć tym balonem to 14 osób. Ze względu jednak na konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu pasażerów oraz ze względu na zachowanie rezerwy udźwigu ograniczyliśmy maksymalną ilość pasażerów do 12 osób. W sezonie letnim przy temperaturach otoczenia przekraczających 16 st. C balon ze względu na konieczność zachowania rezerwy udźwigu będzie zabierał tylko 10 pasażerów. Zimą bez obaw będzie można latać w pełnym składzie, nawet jeżeli pasażerami nie będą najlżejsze osoby.

W przypadku tak dużych balonów jednym z największych wyzwań jest zapewnienie odpowiedniego ich transportu i załadunku. Po wielu analizach różnych systemów, nie znajdując na rynku żadnego rozwiązania spełniającego w stu procentach nasze oczekiwania w tym względzie, postanowiliśmy zaprojektować własną lawetę do transportu naszego "maleństwa". Postawiliśmy na dosyć zaawansowane technicznie rozwiązanie. powłoka balonu przewożona jest specjalnym gasięnicowym transporterkiem, a załadunek jest ułatwiony dzięki możliwości hydraulicznego obniżenia całej lawety do poziomu gruntu.Oczywiście na pokładzie lawety nie zabrakło też wyciagarki, za pomocą której można załadować kosz nawet samodzielnie.
Brak komentarzy.

Zostaw komentarz