Wzloty balonu na uwięzi

Loty balonem dla każdego!

To oferta dla firm lub osób organizujących spotkania integracyjne, wesela, przyjęcia, szkolenia i wszelkiego rodzaju zabawy w plenerze. Balon pozostając na uwięzi, może w ciągu kilku godzin, podnieść w gondoli nawet ponad 200 osób (ok. 30 - 40 osób na godz.)

Linia Wzloty na uwięzi

Wzloty balonu na uwięzi atrakcją spotkania integracyjnego, wesela lub urodzin.

Zabawę można prowadzić późnym popołudniem i wieczorem, równolegle z innymi plenerowymi atrakcjami. Po zapadnięciu zmroku, balon staje się gigantycznym lampionem i znakomicie ubarwia scenerię spotkań przy grillu czy ognisku. Pora roku nie gra roli. Zima to również znakomity okres dla tego typu atrakcji. Najlepsze warunki do rozpoczęcia wzlotów na uwięzi występują zwykle na 1-2 godziny przed zachodem słońca, kiedy słabnie wiatr i stabilizuje się atmosfera. Udział w zabawie nie wymaga szczególnej kondycji, ponadprzeciętnej odwagi ani specjalnego ubioru. Wystarczy przekroczyć wysoką na 110 cm burtę kosza (jest schodek!) i… w góre!

Ile to kosztuje?
Pierwsza godzina wzlotów: ............ 1.999 zł netto
Druga i każda następna: ................ 1.799 zł netto
Dojazd: ..................................... 1,89 zł/km netto

 

Minimalne zamówienie to jedna godzina, kolejne rozliczamy na minuty.

Przykład 1: Przewiezienie grupy np. 20 - 40 osób zajmie ok. 1 godzinę pracy balonu i będzie kosztowało:
1.999 zł netto plus koszty dojazdu.

Przykład 2: Przewiezienie grupy np. 95 osób zajmie ok. 2 godziny i 15 minut pracy balonu i będzie kosztowało:
1.999 + 1.799 + 450 = 4.248 zł netto plus koszty dojazdu.

Podatek VAT na wzloty 8%, na dojazd 23%

Uwaga: Polecamy jako opcję - konkurs rzutu markerem do celu!

Podczas wzlotów możliwe jest zorganizowanie konkursu rzutu markerem do celu. Dokładnie tak jak podczas zawodów balonowych, pasażerowie mogą nawiązać miedzy sobą rywalizację starając się trafić "markerem" czyli obciążoną małym woreczkiem z piaskiem 1,5 metrową taśmą do rozłożonego na ziemi celu. Każdy z biorących udział w konkursie będzie miał możliwość wykonania 2 - 3 rzutów. Wbrew pozorom ta bardzo prosta rywalizacja dostarcza sporą dawkę emocji i jest świetną zabawą. Polecamy ją szczególnie dla mniej licznych, np. kilkunasto lub kilkudziesięcioosobowych grup.

Oczywiście za najlepszy wynik przewidziana jest nagroda - niespodzianka, ufundowana przez naszą firmę. Zamawiający może zaproponować też własną nagrodę (np. samochód albo wczasy na Karaibach). 🙂

Koszt tego dodatkowego konkursu to 150 zł netto za godzinę już z kosztem nagrody - niespodzianki.

Jak zamówić balon na imprezę?

Po prostu trzeba do nas zadzwonić tel. 603 10 20 30 lub napisać e-mail na adres: biuro@lotybalonem.pl podając lokalizację miejsca planowanego pokazu i określając szacunkową liczbę osób do przewiezienia. Sprawdzimy wtedy czy teren na takie wzloty się nadaje i doradzimy na jak długi czas wynająć balon aby wszyscy zaplanowani do przewiezienia uczestnicy zdążyli z tej atrakcji skorzystać. Po wstępnych ustaleniach zarezerwujemy dla Państwa tymczasowy termin, przygotujemy druk ze szczegółową kalkulacją kosztów i po odesłaniu do nas podpisanego druku zamówienia potwierdzimy ostatecznie rezerwację balonu we wskazanym terminie. Nie pobieramy zaliczek. Rozliczamy się po lotach na podstawie faktury VAT.

To wszystko - balon zamówiony! Jeżeli dopisze w tym dniu pogoda, balon będzie wielką atrakcją długo wspominaną przez uczestników imprezy.

Jak przebiegają w praktyce wzloty na uwięzi?

Załoga przybywa na miejsce na ok. 1 godzinę przed rozpoczęciem wzlotów. Pilot ocenia warunki meteo oraz dokonuje oględzin terenu wyszukując odpowiednie miejsca do zamocowania lin kotwiczących. Jeżeli teren spełnia określone w zamówieniu wymagania, a kierunek wiatru jest możliwy do ustalenia, załoga rozpoczyna rozładunek balonu w wybranym przez pilota miejscu. Rozkładana jest powłoka i rozwijane są liny kotwiczące balon. Te czynności trwają zwykle ok. 15 - 20 minut. Jeżeli podmuchy wiatru są zbyt silne, trzeba cierpliwie poczekać z rozpoczęciem napełniania powłoki. Jeżeli warunki meteo są ok. to uruchamiany jest wentylator tłoczący powietrze do powłoki, a po ok. 5-7 minutach napełniania zimnym powietrzem uruchamiany jest palnik. Po ok. 2-3 minutach ogrzewania powietrza, balon jest gotowy do pierwszego kontrolnego wzlotu. Podczas niego regulowana jest długość i napięcie lin, sprawdzane są rzeczywiste warunki w powietrzu i określane jest umiejscowienie kosza po lądowaniu. Po tym wylocie kontrolnym pierwsi pasażerowie mogą zajmować miejsca w koszu, w czym pomocna jest załoga naziemna. Jednorazowo do balonu wsiadają zwykle po 2-3 osoby. Ilość osób wsiadających jednorazowo uzależniona jest min. od wagi tych osób, a także od wielu innych czynników które uwzględnia pilot na podstawie swojego doświadczenia. Po wzlocie który trwa kilka minut, balon ląduje i wtedy może zbliżyć się do kosza kolejna grupa, która pod nadzorem załogi naziemnej zajmuje miejsce w koszu. Tutaj bardzo ważna jest zasada, że najpierw jedna osoba wchodzi, a dopiero wtedy pierwsza osoba może opuścić kosz. Chodzi po prosu o zapobieżenie nagłemu odciążeniu balonu co mogło by spowodować niekontrolowany start. Pozostali pasażerowie oczekują na swoja kolej poza zasięgiem lin kotwiczących balon i podchodzą w okolice kosza po zaproszeniu przez załogę naziemną. Tak jak pisaliśmy wcześniej, zabawę można kontynuować także po zapadnięciu zmroku. Balon podświetlany jest wtedy co jakiś czas płomieniem palnika ogrzewającego powietrze w powłoce i wygląda jak gigantyczny chiński lampion. Rozświetlając teren wokół tworzy naprawdę fascynującą scenerię.

Wymagania odnośnie terenu.

Planując wzloty proszę pamiętać, że balon jest naprawdę OGROMNY. Ma aż 25 m wysokości i prawie 20 m średnicy. To rozmiary porównywalne z 7-mio piętrową kamienicą! Do zorganizowania tej atrakcji potrzebny jest zatem naprawdę rozległy i w miarę równy teren. Absolutne minimum to kwadrat 60 x 60 m lub koło o średnicy 70 m bez napowietrznych linii energetycznych, słupów, płotków, ławek itp. (błoto, kałuże, gruz, zaorane pole lub bardzo głęboki śnieg - wykluczone!) Idealne miejsce to boisko piłkarskie, polana w parku, skwer, osiedlowy trawnik lub plac. Czasami wystarcza także parking pod supermarketem czy hotelem lub miejski rynek. Generalnie - im większy teren tym wyższe i bezpieczniejsze mogą być wzloty.

Balon, aby nie odleciał, kotwiczony jest za pomocą kilku mocnych lin do stabilnych punktów mocowania (drzewa, słupy, elementy ogrodzenia, ciężkie samochody itp.).

Warunki pogodowe i pory dnia w których wzloty na uwięzi są możliwe.

Ze względu na bardzo duże rozmiary balonu trzeba pamiętać, że jest on bardzo wrażliwy naWiatr do lotów nawet niewielkie podmuchy wiatru. Z tego powodu wszelkie akcje z balonem, a w szczególności właśnie wzloty na uwięzi możliwe są przy prędkości wiatru nie większej niż 2 m/s (idealnie jak jest flauta, czyli zupełny brak wiatru). Jest regułą, że w godzinach około południowych siła wiatru w porywach znacznie przekracza tą wartość czyniąc zarówno wzloty na uwięzi jak i loty swobodne niebezpiecznymi lub wręcz niemożliwymi do przeprowadzenia. Dlatego właśnie większość akcji z balonem najlepiej planować na godziny późno popołudniowe i wieczorne, a loty widokowe także o świcie, kiedy siła wiatru jest zazwyczaj niewielka, a konwekcja termiczna nie występuje. Oczywiście nie można także rozpoczynać napełniania balonu w warunkach tzw. ciszy przed burzą, kiedy ryzyko wystąpienia nagłego porywu wiatru jest bardzo duże, a jego kierunek może ulec zmianie nawet o 180 st. Warunki meteo ocenia zawsze pilot będący dowódcą balonu. Wykorzystuje on w tym celu prognozy pogody, lotnicze komunikaty meteo, a także przede wszystkim swoje doświadczenie. Proszę pamiętać, że to pilot ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów oraz sprzętu i jego decyzja nigdy nie powinna być podejmowana pod wpływem presji.

UWAGA 1: Do lotu swobodnego (np. widokowego) wiatr może być odrobinę silniejszy niż do wzlotów na uwięzi, ale i tak nie większy niż 4 m/s (ok. 15-16 km/h).

Pora dnia do lotów

UWAGA 2: Zimą można planować loty balonem o każdej porze dnia. Nie występuje bowiem prawie wcale zjawisko zwane potocznie „TERMIKĄ”, czyli wywołane operacją słońca silne konwekcyjne prądy powietrzne.

UWAGA 3: Wzloty na uwięzi i pokazy naziemne można kontynuować także po zapadnięciu zmroku. Balon staje się wtedy gigantycznym lampionem co tylko podnosi atrakcyjność takich akcji. Lot swobodny musi zakończyć się nie później niż o zachodzie słońca.

 

Inne informacje.

Wzloty na uwięzi mogą odbywać się na maksymalną wysokość 30 m. Faktyczna wysokość wzlotów będzie zależała od rozległości terenu oraz od siły wiatru w miejscu wzlotów.

Zamówione wzloty można zawsze odwołać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów jeżeli prognoza pogody będzie niekorzystna i jeżeli uzgodnią Państwo z nami chęć rezygnacji odpowiednio wcześniej, tj. czyli przed wyjazdem załogi i balonu z naszej bazy.

Od chwili przybycia na miejsce imprezy, załoga potrzebuje 30 do 45 minut na przygotowanie balonu. Czas ten nie ma wpływu na cenę usługi, ponieważ rozliczamy się dopiero od momentu uruchomienia palnika ogrzewającego powietrze w powłoce.

Nad bezpieczeństwem osób zajmujących miejsce w balonie, oraz przebywających w jego pobliżu, czuwa przez cały czas załoga naziemna. Do jej zadań należy także pomoc pasażerom we wsiadaniu i wysiadaniu, pomoc w pilnowaniu kolejności i udzielanie odpowiedzi na liczne pytania związane z balonami i lotami.

Balony eksploatowane w naszej firmie posiadają ubezpieczenia w zakresie OC, NW, Aerocasco i OC Przewoźnika.

 

 

 

img1
Mamy certyfikat AOC

Nasza firma posiada Certyfikat Operatora Lotniczego i wymagane ustawą ubezpieczenia. Certyfikat AOC zgodnie z polskim oraz unijnym prawem jest jedynym dokumentem uprawniającym firmy balonowe do komercyjnych lotów z pasażerami.

Znaleźli Państwo tańszą ofertę? Proszę zapytać czy firma posiada ważny certyfikat AOC.

Żądaj zawsze okazania aktualnego certyfikatu AOC. Większość firm balonowych go nie posiada i działa całkowicie nielegalnie! Loty pasażerskie bez ważnego certyfikatu AOC są nieubezpieczone oraz objęte niewłaściwą stawką podatku VAT!